Dla zdecydowanej większości naszych doniczkowych roślin zima to najtrudniejszy okres. Często jest dla nich prawdziwą próbą przetrwania, nadwątlającą ich kondycję, co oczywiście odbija się na ich wyglądzie. Zimą dni są bardzo krótkie, a rośliny otrzymują niedostateczną ilość światła do rozwoju. Rozwiązaniem idealnym byłoby ich doświetlanie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła, warto umieścić je blisko jego źródła, czyli w okolicy okna. Lepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami od strony południowo-wschodniej, może więc się zdarzyć iż rośliny trzeba będzie przenieść. Zwróćmy też uwagę na fakt, iż wiele promieni słonecznych zabierają firanki. Dla dobra roślin, warto okno całkowicie odsłonić.

Rozmnażanie

  • Wegetatywnie, przez podział (np. oddzielenie liści lub sadzonek pędowych) łatwo rozmnaża się m.in. fiołka afrykańskiego, begonię, pelargonię, anginowca, epipremnum, bluszcze, cissusy, draceny i hoje. Rośliny, które trudno rozmnożyć w warunkach domowych (lub jest to niemal niemożliwe), to: fikus dębolistny, araukaria, palmy i storczyki.
  • Rośliny o ozdobnych kwiatach rozmnaża się dopiero po przekwitnięciu.
  • Wiele roślin (np. kanceolarie) można rozmnażać wiosną przez wysiew nasion. Zazwyczaj nasiona umieszcza się w mieszaninie wilgotnego torfu i piasku.

Podlewanie

  • Podlewamy często, nawet codziennie, najlepiej miękką, odstaną wodą. Warto je także regularnie zraszać. Suche powietrze to zaproszenie dla przędziorka. Rośliny powinny być podlewane także podczas naszego urlopu. Pomocne są w tym m.in. automatyczne systemy, konewki, „inteligentne” donice, hydrożele mieszane z podłożem i krążki Hydroboxu umieszczone na dnie donicy.

Pielęgnacja

  • Wiele gatunków warto uszczykiwać latem – to pobudzi lepsze i szybkie krzewienie.
  • Regularnie usuwamy przekwitające kwiatostany.
  • Wiele roślin (m.in. mirt, oleander, aloes, fuksja) można na lato przenieść na balkon lub do ogrodu. To poprawi ich wzrost i odporność.
  • Rośliny rosnące na parapecie z wystawą południową powinno się w południowe godziny chronić przed bezpośrednim natężeniem promieni słonecznych, np. zasłonić je kartkami papieru. Szkło działa jak słabej jakości soczewka. W skrajnych warunkach może poparzyć nawet wybitnie światłolubne gatunki, np. sukulenty.
  • Różę jerychońską warto „ożywiać” latem – wtedy panują optymalne warunki do jej rozwoju.

Podlewanie

  • Zima to okres szczególnie trudny dla roślin domowych. Często przeszkadza im nie tylko zbyt wysoka temperatura, ale także suche powietrze (ogrzewanie, rzadsze wietrzenie). Pierwszą oznaką problemu jest brązowienie końcówek liści – widać to szczególnie wyraźnie u zielistki Sternberga. Dlatego rośliny powinniśmy regularnie, nawet codziennie zraszać. Warto także zamontować nawilżacze powietrza.

Mam nadzieję, że po tym wpisie wiecie już, że pielęgnacja roślin to nie tylko tak jak się wielu wydaje regularne nawożenie i przycinanie, ale również jest to stworzenie im odpowiednich warunków w waszych domach. W okresie zimowym, choć rośliny potrzebują większej pielęgnacji i uwagi, to nie zapomnijcie również o nich w lecie, gdzie bardzo łatwo mogą się przesuszyć.

Stron jest przeznaczona dla wszystkich miłośników i fascynatów roślin domowych oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z naszymi zielonym przyjaciół :D